Film zaujal v USA historiky i českého konzula

26.11.2014 Spojené Státy otevírají Legionářům náruč, hlásí se k nim historici i sokolové. A také český konzul.

Projekt hraného filmu věnovaného příběhu československých legií na Sibiři vzbuzuje stále větší zájem, zatím zejména v USA.

"Domluvili jsme už řadu konkrétních kroků, jak vytvořit celou síť podpory filmu ve Státech. Je skvělé, že tato debata už přináší své ovoce," radují se Pruša i režisér filmu Petr Nikolaev.

Díky pomoci newyorského Sokola jsme se mohli spojit se spisovateli a historiky Victorem Verneyem a Kevinem McNamarou. Oba pánové se dlouhodobě věnují české historii.

Spisovatel Victor Verney (obrázek vlevo) se zabývá například husitskou historií, ale jako nadšený muzikant sleduje také jazzovou hudební scénu. Je autorem knihy o českém reformátoru Petru Chlečickém, ale i o jazzovém hudebníkovi Emilu Viklickém. Napsal také knihu o Franzi Kafkovi. 

S Kevinem McNamarou budeme následující víkend ve Skype kontaktu, těšíme se na spolupráci.

Podporu našemu filmovému projektu vyjádřili i sami zástupci newyorského Sokola, jmenovitě jeho prezidentka s půvabným jménem Norma Zabka a viceprezidenti Irena Mergkl a Ed Chalanda. Před několika dny se s nimi setkal Jiří Pruša a absolvoval s nimi velmi plodnou debatu o podpoře filmu.

Našli si čas i na prohlídku zařízení Sokola New York. "Připadal jsem si jako v některé z historických tělocvičen postavených před první světovou válkou na mnoha místech naší země," říká Pruša. Tělocvična s pódiem a galerií, kruhy, kůň a další nářadí na cvičení, vše jak má být. Sokolovnu intenzívně využívají nejen členové české a slovenské komunity, ale i další obyvatelé New Yorku. "Myšlenka zdravého ducha ve zdravém těle má stále svou atraktivitu a dobrovolníkům organizace Sokol New York se ji daří udržovat i daleko od místa kde vznikla," dodává Jiří. 

 

O projekt a možnosti jeho podpory v USA projevil i generální konzul ČR v New Yorku, pan Martin Dvořák.

Každé vyjádření podpory projektu posiluje sílu, víru i odhodlání, že pracujeme na správném projektu a že ho dovedeme k vítěznému konci. 

 

Film zaujal v USA historiky i českého konzula
Film zaujal v USA historiky i českého konzula
Legionáři > Příběh filmu > Právě se děje > Film zaujal v USA historiky i českého konzula