Setkali jsme se v Paříži s historičkou Joan Mohr

28.11.2014 S americkou historičkou a spisovatelkou Joan Mohr jsme se setkali v Paříži.

Označila nás za tři mušketýry, skvěle vypadá, je velmi srdečná a má jednu báječnou vlastnost - je zamilovaná do českých a slovenských legionářů.

Joan se nadchla i pro filmové zpracování osudů Čechů a Slováků na Sibiři. Proto jsme se s ní před pár dny sešli ve velmi příjemné restauraci La Table des Troys v pařížské části Vincennes naproti úchvatnému místnímu zámku Chatteau de Vincennes. 

Jiří Pruša, Joan Mohr a Petr Nikolaev v pařížské restauraci nedaleko zámku Chateau de Vincennes
Jiří Pruša, Joan Mohr a Petr Nikolaev v pařížské restauraci nedaleko zámku Chateau de Vincennes
Joan nemá slovanské předky, její kořeny ale do Evropy sahají, a to do Irska a Portugalska. O československé legie se začala zajímat ve chvíli, kdy narazila na fotografie vojáků, kteří 4. července 1919 dorazili lodí z Vladivostoku do San Diega v Kalifornii.

„Na těch mužích nebylo nic zvláštního, jen jejich uniformy a ošlehané tváře,“ vzpomíná. To jí stačilo k tomu, aby se tématu legií a jejich anabázi Sibiří začala věnovat. Dnes má za sebou dvacet pět let sbírání materiálů, přednášek a psaní knihy. Tu před nedávnem vydala pod názvem „České a Slovenské legie na Sibiři 1917-1922“.

Více se o Joan Mohr dozvíte v rozhovoru S legiemi jsem objevila jeden z největších příběhů.

V nás našla spřízněné duše a my zase v ní, takže jsme si měli opravdu hodně co říci. Z našeho projektu hraného filmu na legionářské téma má velkou radost. Vnímá ho jako zaslouženou poctu legionářům, kteří během sibiřské anabáze strádali a umírali. A je samozřejmě i ráda, že její práce, kterou legiím věnovala, může najít využití také ve filmu.

Joan je přesvědčená, že téma legionářské anabáze má globální atraktivitu. Náš tým pojmenovala Tři mušketýři a přislíbila všemožnou podporu vzniku filmu.

Joanin zájem o dění v našich zemích legiemi neskončil. Chová totiž k Čechům a Slovákům velký obdiv. To člověku zní jako lahodná hudba, zvlášt v době, kdy tak málo Čechů (a možná i Slováků) je hrdých na svou zem a její historii. Joan právě připravuje k vydání sedmiset (sic!) stránkový román, v němž je ústřední postavou Jan Masaryk.

Restaurace La Table des Troys v noci.
Restaurace La Table des Troys v noci.

Legionáři > Příběh filmu > Právě se děje > Setkali jsme se v Paříži s historičkou Joan Mohr