Bojiště u Zborova z letadla

28.7.2014 Zborov, místo zlomu. Museli jsme ho navštívit.

bbb.jpgNasát atmosféru míst, odkud na cestu kolem světa vyrazili českoslovenští legionáři, si zaletěli tvůrci filmu Legionáři. Zatím do Zborova.

Režisér Petr Nikolaev s producentem Jiřím Prušou se vydali na dalekou cestu do ukrajinského Zborova, pohříchu opět v době válečné - na Ukrajině v době jejich návštěvy eskaloval občanský konflikt. 

Petr Nikolaev neváhal k návštěvě místa, v němž se tvořila československá historie, použít paralelu ke spatření Říma. "Vážně. Je to tak silné, že když řeknu, že je to podobné, jako uvidět Řím, nespletu se," říká.

Video z letu najdete na iDNES.cz v článku Režisér Nikolaev navštívil Zborov. Podívejte se na letecké záběry.

Výpravu absolvoval spolu s Jiřím Prušou v kokpitu malého sportovního letadla, s nímž pilot letos ve spolupráci s iDNES.cz obletěl evropské ostrovy.

aaa.jpg

Cíl filmařské cesty na východ byl jasný: návštívit a ze země i ze vzduchu nafilmovat a nafotit bojiště u Zborova a tím odstartovat kampaň za připomenutí osudů československých legionářů na Ukrajině, v Rusku a zejména na Sibiři.

Na vrcholu tohoto filmařského Mount Everestu stojí chystaná filmová epopej věnovaná vzrušujícím osudům Čechoslováků, jimž ruské zajetí či zběhnutí z rakousko-uherské armády během první světové války přineslo možnost být u toho, když se tající ledové kry dějin pohybovaly i jejich přičiněním směrem k vytvoření nového uspořádání Evropy. 

Video z cesty zatím čeká na střih a namluvení komentáře. Jakmile bude dokončeno, zveřejníme ho na webu fimu. Do té doby nabízíme letecký pohled na zborovský hřbitov. zborov_hrbitov.jpg

A takhle viděl zborovské bojiště pilot průzkumného letounu před sto lety - tři dny před bitvou.

Letecký záběr na zborovské bojiště, 1917. Zdroj vhu.cz
Letecký záběr na zborovské bojiště, 1917. Zdroj vhu.cz

Legionáři > Příběh filmu > Právě se děje > Bojiště u Zborova z letadla