Legionáři získali záštitu předsedy sněmovny

28.1.2016

Jan Hamáček a Petr Gazdík, předseda a místopředseda poslanecké sněmovny, poskytnou filmovým Legionářům záštitu. Oznámili to dnes na tiskové konferenci v poslanecké sněmovně. 

Předseda a místopředseda poslanecké sněmovny oznámili dnes záštitu nad filmem LegionářiZoom gallery
Předseda a místopředseda poslanecké sněmovny oznámili dnes záštitu nad filmem Legionáři

Poprvé v historii poslanecké sněmovny nejvýše postavení poslanci konkurenčních politických stran uspořádali společně prezentaci podobného projektu a zároveň převzali nad filmem záštitu. 

Všechny fotografie najdete ve Fotostory Legionáři ve sněmovně.

Oba shodně považují vznik filmu za velmi důležitý. "Jde o silné téma z našich dějin, které si podle mne zaslouží kvalitní zfilmování, je pro mě velká čest, že se na mě a pana místopředsedu Gazídka obrátil," uvedl dnes Jan Hamáček, jehož pradědeček byl legionářem, na svém facebookovém profilu. Podle Petra Gazdíka "doba skýtá řadu hlubokých příběhů bratrství, hrdinství a přátelství, které je potřeba ukazovat". 

O dnešní prezentaci filmu informuje i web PSP ČR, předseda sněmovny Jan Hamáček jí věnoval post na svém facebookovém profilu.

Petr Gazdík se zúčastnil již křtu kalendáře Opravdoví bratři v listopadu 2015, kde mu režisér Nikolaev slíbil roli v komparsu, Jan Hamáček zase od Petra Nikolaeva dostal úplně první symbolickou vstupenku na premiéru filmu, která by se měla konat v roce 2017.

Zoom gallery

V současné době je hotová třetí verze scénáře a začínají se sbíhat finanční prostředky na realizaci. "Máme relevantně přislíbeny finance zhruba na tři čtvrtiny rozpočtu," uvádí Petr Nikolaev. Celkem odhaduje potřebnou sumu na natočení na sto milionů korun. "Říkám tomu skromný velkofilm," uvedl dnes na tiskové konferenci ve sněmovně s odkazem na výrazně dražší filmy jako Báthory nebo Tmavomodrý svět.

Petr Nikolaev i producent Jiří Pruša sledují nejen filmařské cíle. "Chceme udělat skvělý film kromě jiného i proto, abychom o téhle zapomenuté, a přitom tak slavné kapitole našich dějin řekli dnešním mladým lidem a vzbudili v nich národní hrdost, která se v Česku, jež se pyšní svým švejkovstvím, tak málo nosí," myslí si Pruša. 

O této událost psali také: 
Aktuálně.cz: Český národ neumí být hrdý. Filmem o legionářích to chci změnit
Lidovky.cz: Film Petra Nikolaeva o legionářích by mohl jít do kin v roce 2017 
iDNES.cz: Film o legiích má v Češích vzbudit hrdost, do kin půjde příští rok
Novinky.cz: Legionáři. Nechceme z nikoho dělat hrdiny ani démony, řekl režisér Nikolaev
ČTK: 
Film Nikolaeva o legionářích by mohl jít do kin v roce 2017

O čem se u nás takřka neví, je to, že legionáři v době, kdy ovládli transsibiřskou magistrálu, byli ve světě dnešním jazykem řečeno mediálními hvězdami. V USA o nich referovaly několikrát týdně nejvýznamější noviny, některé deníky měly na Sibiři své stálé zpravodaje. Obdiv vůči legionářům vyjádřili i americký nebo francouzský prezident. "Být to američtí legionáři, vznikly by o nich desítka filmů, každý Američan by o nich alespoň něco věděl. U nás jak fašistický, tak komunistický režim tuhle kapitolu našich dějin zcela zašlapaly do země a podařilo se jim ji dokonale vygumovat z historické paměti," dodává Jiří Pruša.

Obavy, že chystá idealizovaný pohled na legionáře, režisér odmítá. "My těm klukům fandíme a obdivujeme je, to je jasné. Na druhou stranu víme, že mezi nimi byli jak hrdinové, tak zbabělci, tak zrádci. Lakovat na růžovo je nechceme," uvedl dnes před novináři za asistence čestné stráže složené z členů Československé obce legionářské v dobových uniformách. 

Všechny fotografie najdete ve Fotostory Legionáři ve sněmovně.

Rozhovor s předsedou poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem a režisérem Petrem Nikolaevem na webu LegieFilm.cz přineseme v pátek. 

LegieFilm.cz

Foto: Jan Rasch 

Legionáři > Příběh filmu > Právě se děje > Legionáři získali záštitu předsedy sněmovny