Mise Zborov začala u Legiobanky v Praze

19.7.2014

Mise Zborov začíná v Praze, u kamenných tváří legionářů na fasádě Legiobanky v ulici Na Poříčí v Praze.

Petr Nikolaev s Jiřím Prušou se vydávají po jejich stopách. Cesta povede až na Zborov, kde legionáři svedli svou první bitvu jako regulérní armáda. 


Mise Zborov začíná
"Tyhle tváře dost možná nikdo nikdy takhle zblízka neviděl a většina lidí, kteří procházejí pod nimi, nemají ani tušení, koho vlastně postavy na fasádě představují," říká režisér budoucí legionářské filové epopeje Petr Nikolaev. Je vzrušující dostat se k nim tak blízko. Jako by se v kameni jejich tváří zastavil čas.

Filmem se k nim ale chceme dostat mnohem blíž. Do jejich osudů, duší a srdcí. Jací byli? Co prožívali? Jak snášeli nekonečnou mnohaletou pouť z Ukrajiny přes Transsibiřskou magistrálu, Vladivostok a Nový Svět až domů? A co jejich dívky a ženy? Čekaly na ně? 

ccc.jpg

Chceme oživit odkaz hrdinů a vzbudit v Češích zase po letech národní hrdost. Ale chceme také ukázat hochy, kteří, když je na bojišti neroztrhal granát či neproděravěla kulka, možná mnohem víc než po hrdinství toužili vzít za kliku domova a zmáčknout v náručí svoje milé, manželky a děti...

 

Legionáři > Příběh filmu > Právě se děje > Mise Zborov začala u Legiobanky v Praze