Miroslav Oščatka

Miroslav Oščatka

Scénárista

I když to má své důvody, jako scénáristu mě přesto zaráží, že tak pozoruhodná kapitola našich dějin jako je příběh legionářů, byla tak mizivě zpracována a uchopena filmem. Je nepochybné, že americká kinematografie by z něj čerpala jako z hluboké studny. Dost možná, že podobně jako existuje western či nepřeberné množství filmů s tematikou z vietnamské války, diváci po celém světě by se dnes dívali také na nezapomenutelné legionářské filmy.

A nebylo by se vlastně čemu divit, dobrodružství legionářů je doslova nabito dramatickými okamžiky, jež mají přímý, ba osudový vliv na dějiny naší země, a zároveň jsou do něj vpleteny fascinující osobní příběhy.

Při své cestě za československými legionáři jsem přečetl nejrůznější faktografické knihy, prohlédl stovky fotografií a seznámil se s romány i s deníky obyčejných vojáků – nepřestane mě udivovat, co všechno se v tomto dobrodružství ukrývá, jak moc je těchto šest let od roku 1914 do roku 1920 těhotných tím, čím si tak bolestně projdeme v celém 20. století.

Přál bych si, abych se svými kolegy přivedl na svět zajímavý legionářský film, po kterém by přišly další snímky, jež by nám přiblížily tuto mimořádnou kapitolu z našich dějin – a přispěl tak k lepšímu pochopení nejen toho, kdo jsme a kam jdeme dnes, ale i k zamyšlení, kam chceme jít zítra.

Miroslav Oščatka má za sebou scénáře k filmům Příběh kmotra, Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů či Vybíjená. Je také dramaturgem Divadla Husa na provázku. 

Legionáři > Tým > Miroslav Oščatka