Michel Fleischmann

Prezident rádií Evropa2 a Frekvence1

Když je člověk v takzvaném politickém exilu (což je můj případ, byť zprostředkovaně - emigrovali mí rodiče, když mně ještě chybělo pár týdnů do zletilosti), stále si klade otázky o své příslušnosti a vůbec státnosti. No a já jsem se narodil jako Čechoslovák, a ze dne na den jsem se objevil ve Francii. Na dlouho. Zapeklitá věc.

Vaši státní příslušnost najednou formuluje rodina. Mluví s vámi, dává vám číst základy češství, dějepis, literaturu, poezii. Stále se ptáte, prostě je to problém. Žijete v bezstarostné Francii, která v sobě má přirozenou sílu neohrozitelnosti. Vy jste "jiný" a pídíte se po tom, co to vlastně znamená, to "být jiný". A tak začnete od začátku - jak vlastně vzniklo, to Československo, ze kterého pocházíte?

A jsme u filmového projektu Petra Nikolaeva. Seznámíte se s legionáři z Ruska. Uvědomíte si, že jsou jedním ze základních kamenů vašeho životního údělu: být Čechem z Československa. Že bez nich byste byl možná někdo úplně jiný. Bojovali za to, abyste byl? V jistém smyslu ano. Pobláznili celou Ameriku a pomohli Masarykovi ve vyjednávání československého státu. To je jisté. Doma vám říkají, že jste v emigraci, protože je nutné bojovat za jiné Československo než to, okupované sovětskými vojsky. Najednou máte nějaký vzor. Možná jeden z mnoha dalších, ale bezesporu vzor.

Život jde dál. Stanete se Francouzem, dostane se vám jeho sebevědomí, ale v srdci jste stále ten kluk z Vršovic.

Pak, po dvaceti letech, se můžete vrátit. Vrátí vám vaše češství v podobě občanky. Tak, a teď je to na papíře! A nejen na papíře - mluvíte, diskutujete, probíráte veškerá zákoutí vašeho českého osudu. Narazíte na podivná historická tmářství, o nichž vás ani nenapadlo, že by mohla existovat. Legionáři z Ruska jsou jedním z nich. V Čechách jsou zahaleni neúprosnou mlhou.

Počin Petra Nikolaeva je i proto víc než žádoucí, jde totiž o nás.

Michel Fleischmann

P.S.: Asi není od věci, že jsem si vzal za ženu Kateřinu, jejíž dědeček byl legionářem. Při bojích v Rusku mu umrzly nohy, přišel o ně.

Michel Fleischmann
Legionáři > Spřízněné duše > Michel Fleischmann