Lukáš Vaculík namluví film o letu do Zborova

5.11.2014 Slavný herec namluvil komentář k záběrům z místa, kde se před sto lety dala do pohybu nejen československá legionářská armáda, ale skrze ni i dějiny v té chvíli teprve budoucího Československa.

Hlas herce Lukáše Vaculíka doprovodí (nejen) letecké záběry z dokumentu o cestě Petra Nikolaeva a Jiřího Pruši do ukrajinského Zborova. 

Nad Zborov vyrazili režísér a producent našeho filmu proto, aby osobně z letadla i na zemi přímo na místě mohli spatřit místa, kde legionáři svedli svou první regulérní bitvu. A hned vítěznou. "Bylo to úžasné. Být tam, to je něco jako spatřit Řím," svěřil se Petr Nikolaev.

 

O letu ke Zborovu informoval také server iDNES.cz.
Přečtěte si článek Letadlem na Ukrajinu. Režisér Nikolaev míří po stopách legií do Zborova.    


Právě ve Zborově začala mnohaletá pouť desetitisícihlavé armády legií Ruskem. Zborov se tak stal výchozím bodem, z něhož se vydali k domovu Češi a Slováci, jimž sice nebylo souzeno jako ostatním krajanům dostat se domů přímo a rychle, leč na své pouti měli prožít něco, co osud nedopřál generacím před nimi ani po nich. Nejspíš si to vůbec nepřáli a chtěli být doma nejpozději, než opadá listí. Ale na druhou stranu - byli u něčeho, co my začínáme objevovat teprve dnes. Vždyť komu z Čechů se podařilo zažít, aby mohl střežit ruský poklad či uchvátit Ameriku? 

Video vznikalo trochu bolestně. "Pořád jsme nemohli najít klíče k tomu, jak z toho udělat sice krátký, ale přece jen film. Jestli jsme je nakonec našli, se můžete teď podívat sami," říká režisér, který právě dokončil natáčení filmu Vybíjená podle námětu Michala Viewegha. I tím se práce na dokumentu pozdržely.

Video právě dokončujeme, jakmile bude film dokončen, zveřejníme ho na webu filmu.

 

Foto: iDNES.cz Záběr z natáčení filmu Kmotr), Petr Nikolaev (letecký záběr hřbitova ve Zborově)

Lukáš Vaculík namluví film o letu do Zborova
Lukáš Vaculík namluví film o letu do Zborova
Legionáři > Příběh filmu > Právě se děje > Lukáš Vaculík namluví film o letu do Zborova