Nikolaev pro Aktuálně.cz: Legionáře dokončíme

10.7.2017

Server Aktuálně.cz zpovídal Petra Nikolaeva počátkem letošních prázdnin. Po získání 15 milionového grantu od Státního fondu kinematografie se rozbíhá další fáze příprav. "Hraný velkofilm o čs. legionářích dokončíme. Navzdory finančním problémům," slibuje čtenářům zpravodajského serveru režisér Nikolaev.

ouhj_2.png

Scény z filmu o čs. legionářích "Opravdoví bratři" se měly natáčet na den přesně od stého výročí bitvy u ukrajinského Zborova, která se odehrála 2. července 1917. Podle režiséra snímku Petra Nikolaeva to ale kvůli finančním problémům nevyšlo. O připravovaném snímku i o svém osobním vztahu k legionářům mluvil režisér Nikolaev s reportérem Aktuálně.cz Janem Gazdíkem během nedávného letu armádního speciálu na připomínku zborovské bitvy na západní Ukrajině.

A.cz: Proč jste se pustil do tak komplikovaného a nákladného filmového projektu o československých legionářích?

Petr Nikolaev: V naší rodině se legionářská tradice vždycky brala velmi vážně. Dědeček Alois Tolar patřil k legiím v Itálii. V období heydrichiády ho nacisté za jeho názory zavraždili. I proto jsem dlouhá léta přemýšlel, jak legionářský příběh vyprávět, a zaměřil jsem se nakonec na sibiřskou anabázi. Z filmového hlediska jde o atraktivnější příběh než ty, které prožívali naši italští či francouzští legionáři.

Na místa zborovského bojiště i na odhalení rekonstruované mohyly s padlými legionáři letíte na západní Ukrajinu kvůli načerpání atmosféry?

Zborovské bojiště jsem v přípravné fázi filmu už navštívil. Tentokrát mě ale pozvali členové Československé obce legionářské, bez jejichž pomoci bych se v historií legií ani zdaleka tak neorientoval. Jako filmaře mě navíc fascinuje, že přesně po 100 letech budu chodit po stejných místech, kde v dramatické bitvě vznikaly základy Československa. Původně jsem měl dokonce v plánu točit zborovskou bitvu symbolicky právě letošního druhého července.

...

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu Aktuálně.cz zde

Legionáři > Příběh filmu > Právě se děje > Nikolaev pro Aktuálně.cz: Legionáře dokončíme