27.11.2015
Dobojováno, legiokalendář je na světě! Podívejte se na fotky a video z křtu a příprav kalendáře.
Několik měsíců jsme fotili slavné bratrské dvojice v uniformách legionářů, výsledkem je hned dvouroční nástěnný kalendář pro roky 2016 a 2017. Právě jsme ho pokřtili na pražské Národní třídě, v galerii Louvre. Koupí kalendáře přispějete na financování našeho filmu.
Pokřtěno, kalendář je na světě. Zleva Petr Batěk, Jiří Pruša, Lukáš Příkazký, Filip Antonio, Adam Kraus, Lukáš Langmajer, Petr Nikolaev, Ladislav Lábus, Jiří Lábus, Václav Rašilov, Saša Rašilov. Do galerie vstup kliknutím na kteroukoli fotku vpravo.
Kalendář do života vypravili za účasti většiny fotografovaných osobností jeho kmotři - filmařka Hana Všelichová, autorka televizního dokumentu o legionářích s názvem Tenkrát byl Bůh příliš vysoko, a Jindřich Skácel, syn pobočníka legionářského velitele generála Syrového. A samozřejmě hlavní motor vzniku kalendáře a režisér připravované filmové epopeje Petr Nikolaev.
Kalendář zachycuje dvanáct typických situací, jež legionáři zažívali na ruské, italské i francouzské frontě či v zázemí a tvůrci ho vydali na propagaci vznikajícího filmu. Na ten bude potřeba shromáždit 100 milionů korun, veškerý výtěžek z prodeje kalendáře bude využit na vznik filmu. Sto milionů není podle režiséra přehnaně mnoho. „Chystáme skromný velkofilm,“ říká s lehkou nadsázkou, dodává ale: „Když uvážíte, že Lidice stály 60 milionů a točily se v Česku, není těch sto milionů nijak přemrštěná částka. Intenzivně na jejím získání pracujeme.“
Vznik filmu o takřka terra incognita českých dějin považuje za důležitý počin i jeden z fotografovaných, Marek Eben: „Legionářem byl můj dědeček, takže k tomuto tématu máme blízko. A v dnešní době je důležité natočit takovýhle film. Za první i druhé světové války, když utekli mladí zdraví lidé, tak první, co udělali, bylo, že si šli vzít svou zemi zpátky. Jestli by to tak bylo i dnes? Nevím, netroufám si říct, historie se takhle do detailu neopakuje,“ říká.
„Abych řekl pravdu, o legionářích jsem příliš nevěděl," navazuje další "legionář" Václav Rašilov. "Ve chvíli, kdy mě Petr Nikolaev oslovil, začal jsem se o ně zajímat a užasnul jsem nad tím, jak silné je to téma a co všechno legionáři dokázali. Doufám, že se film povede a natočí.“ Václav Rašilov byl s bratrem Sašou první z fotografovaných bratrských dvojic v dubnu letošního roku.
Takhle kalendář vymysleli fotograf Honza Rasch a grafik Adam Gratz
Adam Kraus se s bratrem Davidem fotil coby střelec obrněného vlaku. Ve svém rodokmenu legionáře nemá, práce spojená s českou historií ho ale zajímá. „Je dobré dělat cokoli pro osvětu v tomhle směru, i když je těžké na to sehnat prostředky, protože je obvykle získají projekty, které jsou atraktivní divácky, ale nemají až takový přínos k osvětě. To tak bude asi vždycky. Proto se do podobných témat musí lidé položit s nadšením, jinak by takové projekty nevznikly,“ řekl webu filmu LegieFilm.cz.
Videa z příprav kalendáře v plném rozlišení zde.
Pozornost křtu věnovala i média, například Česká televize, televize Prima či server iDNES.cz, dokončuje se dokument pro Českou televizi o letošní jarní anabázi po stopách legionářů na Sibiři. O kalendáři i filmu napsal i Magazín Pátek Lidových Novin.
„My máme s Petrem z kalendáře i z dnešního křtu velkou radost. Vidíme totiž, že hodně lidí filmu začíná věřit a začínají si uvědomovat důležitost filmu,“ hodnotí situaci producent Jiří Pruša. Za pravdu mu dává hojná účast na křtu, který uváděla televizní moderátorka Světlana Witowská. Na křest dorazil i místopředseda poslanecké sněmovny Petr Gazdík, filmový historik Petr Lukeš či portugalská velvyslankyně, Její Excelence Marie Manuela Ferreira de Macedo Franco.
Kalendář je oboustranný - z jedné strany rok 2016 a dvanáct fotografií slavných, ze strany druhé pak pro rok 2017 stručná historie legií doprovázená historickými fotografiemi skutečných legionářů. Kalendář je jedním z bodů příprav filmu z transsibiřské magistrály. „Samozřejmě jeho prostřednictvím chceme propagovat náš film, který už více než rok připravujeme,“ říká Petr Nikolaev, který natočil několik filmů, které se tak či onak týkají české historie. Film podporují i další známé osobnosti, například Jan Kraus, Michel Fleischmann či Václav Marhoul.
Sponzorem vzniku kalendáře je časopis Flying Revue.
Kalendář zakoupíte zde. Koupí podpoříte vznik filmu. Děkujeme!