Legiohotel v Jekatěrinburgu a startujeme na Omsk - kopie


Celkový pohled na Americký hotel v Jekatěrinburgu – sídle legionářských důstojníků a odbočky České národní rady na RusiCelkový pohled na Americký hotel v Jekatěrinburgu – sídle legionářských důstojníků a odbočky České národní rady na Rusi Pamětní deska na Americkém hoteluPamětní deska na Americkém hotelu Petr se snaží získat si přístup do výukové místnosti školy v bývalém Americkém hoteluPetr se snaží získat si přístup do výukové místnosti školy v bývalém Americkém hotelu Zajímavě umístěný bankomat na hlavní třídě Karla Liebknechta v JekatěrinburguZajímavě umístěný bankomat na hlavní třídě Karla Liebknechta v Jekatěrinburgu

Zajímavě umístěný bankomat na hlavní třídě Karla Liebknechta v JekatěrinburguZoom gallery
Zajímavě umístěný bankomat na hlavní třídě Karla Liebknechta v Jekatěrinburgu
Dopoledne v Jekatěrinburgu jsme strávili v hotelu organizováním fotek, videí a komunikací s Prahou.

V jednu hodinu pro nás přijel taxik řízený Světlanou, která ochotně zavolala na jeden z kontaktů, které jsme měli. Domluvili jsme se se zástupcem ředitele vojenského muzea na schůzce a ujížděli kamsi za město. Celé muzeum žilo přípravami na oslavy dne vítězství 9. května. Exponáty vyleštěné, bílé čáry znovu přebarvené a všude radostný ševel.

Pan náměstek byl v uniformě vojína z let 1940/41 a tak si jej Petr radostně zvěčnil. Prošli jsme exponáty a prohlédli si tanky, letadla i automobily žiguli, ale první světové válce a československým legiím je v muzeu věnována minimální pozornost. Zjistili jsme ale, kde se v Jekatěrinburgu nacházel Americký hotel a tak jsme zavolali Světlaně a ona nás tam odvezla.

V Americkém hotelu žili v letech 1918/1919 důstojníci čsl. legií a byla zde také kancelář Odbočky České národní rady na Rusi. Petr se snažil dům nafilmovat i zevnitř, což nás dovedlo do podezření, že jsme pedofilové, protože nyní je to střední umělecká škola plná patnáctiletých děvčat, která se vyděsila, když se Petr snažil do jedné z učeben proniknout oknem. Objevil se mohutný školník, který nám jednoznačně oznámil, že k focení uvnitř budovy musíme mít písemný souhlas ministra školství. 

Na vydání takového souhlasu bychom museli čekat několik týdnů. To nám nevyhovovalo a tak jsme se raději stáhli do naproti ležící restaurace. Odsud jsme po dobré večeři došli pěšky na nádraží a někdy kolem půl desáté jsme vyrazili nočním vlakem na Omsk. 

Omsk byl do června 1918 v kontrolován bolševiky a čsl. legie si původně přály jen tudy projet dále na východ na jejich cestě do Vladivostoku. Vzhledem k celkovému vývoji i incidentu v Čeljabinsku se ale situace přiostřila a legionářům bylo jasné, že jen tak neprojedou. Asi 60 km západně od Omsku u vesničky Marijanovka narazili na bolševickou obranu města a svou cestu si museli vybojovat. V bojích se k nim zde připojili také kozáci a společně bolševickou obranu porazili. Pro čsl. legie to bylo důležité vítězství i z toho důvodu, že získali velké množství zbraní, střeliva a dalšího vojenského materiálu, kterým mohli nahradit to, co museli při jejich domluveném postupném odzbrojování dříve bolševickým jednotkám odevzdat. Následně pak po vítězství 6. června 1918 postupovali rychle na Omsk mj. i proto, aby zabránili možnému zničení železničního mostu přes řeku Irtyš na předměstí Omsku bolševiky. 

Vše se podařilo a legie celý Omsk získaly a obsadily. Následně se Omsk stal sídlem bílé vlády admirála Kolčaka, který se tu usadil na dobu asi jednoho roku až do svého útěku a porážky na podzim 1919.

 

Legionáři > Příběh filmu > Fotky > Legiohotel v Jekatěrinburgu a startujeme na Omsk - kopie