Americká historička se nadchla pro náš film

18.11.2014 Podpora významných osobností je nesmírně důležitá. Když je to navíc krásná a moudrá žena, těší nás taková podpora o to víc.

Získali jsme pro film skvělou akvizici - americkou historičku Joan Mohr. Američanka se pro Legionáře nadchla.

joanmohr_httpcslegion.weebly.com.pngStalo se to poté, co jsme ji oslovili na základě její knihy o československých legiích.věnovala československým legionářům a jejich sibiřské anabázi velký kus života. Po dvaceti letech zkoumání, sbírání materiálu a rozhovorů s desítkami lidí o nich nedávno vydala knihu. Nyní bude spolupracovat i při přípravách našeho filmu.

Pohled na legionáře a jejich anabázi očima americké historičky může přinést řadu zajímavých, v zákoutích historie zasunutých poznatků.

Například jsme zjistili, že Američané tehdy sledovali sibiřskou anabázi řečeno dnešními slovy takřka on-line. Každý týden vycházely o dění kolem legií v Rusku zprávy v New York Herald či New York Times a po příjezdu do Států se legionářům dostalo velkolepého přijetí. O tom se v Česku v podstatě neví. 

Joan Mohr jsme objevili vlastně náhodou. "Pátrám po nejrůznějších zprávách, svědectvích, fotografiích a dalších dokumentech, které se sibiřské anabáze týkají. Přitom jsem narazil na knihu České a slovenské legie na Sibiři v letech 1917 až 1922," říká Jiří Pruša. Kniha ho natolik zaujala, že se rozhodl najít její autorku a pokusit se s ní spojit. To se díky internetu a pomoci několika nadšenců podařilo.

E-mailová komunikace prozatím vyvrcholila hodinovým telefonickým hovorem. Joan filmovému projektu přislíbila pomoc se sháněním dobových materiálů i se zkontaktováním důležitých lidí ve Spojených Státech. "Chceme natočit ojedinělý film s potenciálem oslovit publikum nejen v Česku. To se neobejde bez velké hromady peněz. Věříme, že se nám podaří v tomto směru uspět právě v Americe," říká režisér Petr Nikolaev.

mohr_kniha_amazon.jpg

V plánu je i osobní schůzka s Joan v Paříži v nedaleké budoucnosti. "Joan je skvělá, bude to jistě velmi inspirující," těší se Pruša na setkání, kam s ním pojede i Petr Nikolaev.  

Spisovatelka a historička Joan McGuire Mohr se narodila 11. srpna 1949. Věnuje se historii slovanských národů i slovanským přistěhovalcům do USA z období od poloviny devatenáctého století do konce první světové války. Její zájem o toto téma se v ní probudil v době, kdy žila mezi slovanskými imigranty v Denveru.

Vystudovala Coloradskou Univerzitu, následně Univerzitu v San Diego, doktorát získala na pittsburghské univerzitě. Díky svému zájmu o česko-slovenskou historii studovala také na Karlově univerzitě v Praze a Komenského univerzitě v Bratislavě. Spolupracovala s českým i slovenským Národním muzeem.

Při své práci narazila na dokumenty zmiňující legionářskou anabázi Sibiří. To ji natolik zaujalo, že na příběhu legionářů začala sama pracovat. Vytvořila obdivuhodné dílo, které vydala na jaře 2012 pod názvem České a slovenské legie na Sibiři v letech 1917 až 1922. V knize vysvětluje všechny hlavní momenty anabáze legií přes Sibiř včetně role amerických a japonských vojsk. Její pohled je pro nás nový, protože sleduje řadu aspektů, které česká literatura ani historie neřeší. 

O legiích přednáší po celých Spojených Státech i v Evropě. Přednášela také na slovenském velvyslanectví v USA a v Knihovně amerického Kongresu. 

Momentálně dokončuje další knihu, která se váže k české historii. Více o tom i o pohledu autorky na působení amerických i českých politiků v době, kdy se rozhodovalo o samostatném československém státě, prozradí v rozhovoru, který s ní brzy na těchto stránkách přineseme.  

Foto: httpcslegion.weebly.com a amazon.com

 

Legionáři > Příběh filmu > Právě se děje > Americká historička se nadchla pro náš film