Kupte si knihu, pomůžete Legionářům na plátna kin

14.11.2014 Knihy producenta Jiřího Pruši s filmem přímo nesouvisí, přesto mu mohou pomoci na plátna kin.

Výtěžek z prodeje svých knih Jiří Pruša věnuje na financování příprav filmu. 

ostrovy.jpg

Chytré létání, Evropské ostrovy z nebe ve čtyřech pokračováních jsou tituly knih, které s projektem Legionáři na první pohled nesouvisí a přesto jsou pro něj důležité. 

"Na portále Knihy iDNES.cz jsem vydal už několik knih a další věřím, že ještě přijdou na řadu. S Petrem Nikolaevem jsem se dohodl, že všechny autorské honoráře za prodej na tomto portále v letošním i následujícím roce věnuji Legionářům. A to také s radostí činím," oznámil producent příprav filmu Jiří Pruša. 

Velkolepá historie i velkolepý příběh si žádají velkolepé zpracování, zejména, když dosud toto téma ve filmové řeči nikdo zásadně nezpracoval. A to vyžaduje velkorysé financování. Žádosti o podporu ze strany státu zatím vyzněly naprázdno. Věříme, že lidé, jimž na budoucnosti země záleží a zároveň mají v rukou klíče v prostředkům, za něž se plánovaná epopej může natočit, v Česku i ve světě přesto jsou. "Jen o našem filmovém projektu zatím nevědí," myslí si Pruša. 

Chcete podpořit vznik filmu Legionáři? Kupte si knihu Jiřího Pruši na portále Knihy iDNES.cz. Třeba tu z druhé etapy expedice Evropské ostrovy z nebe.  

Projekt filmové epopeje na téma filmovou kamerou dosud nepopsané anabáze desítek tisíc Čechů a Slováků z období sklonku první světové války dosud pracuje pouze s penězi soukromých mecenášů.

"Klíč k budoucnosti leží v minulosti," doplňuje Prušu režisér Nikolaev, jehož cílem je kromě natočení úspěšného a dobrého filmu také pozvednutí národního sebevědomí a odhodlání Čechů v případě potřeby bránit svou vlast. "Legionáři byli spolu s piloty R.A.F. v tomto smyslu pro Čechy posledními vzory hodnými následování. Armáda s poraženeckým duchem je k ničemu. Taková armáda zemi neochrání," tvrdí.

Vzor, jímž k nám už sto let mluví českoslovenští legionáři, je dosud ukryt za ideologickou mlhou všech režimů od konce první republiky. "Představa, že s pádem komunismu si vlastní historie začneme vážit a nacházet v ní vzorce jednání pro budoucnost, se v tomto případě ukázala lichá," dodává režisér.

I proto chceme pro financování filmu získat kromě velkých mecenášů i další podporovatele. "Každý, kdo si na portále Knihy iDNES.cz koupí moji knihu, přispěje na vznik filmu a bude o tom vědět," vysvětluje Jiří Pruša. Portál sám naši vizi podporuje, u každé knihy toto poselství uvádí. "Věříme, že tento postoj přitáhne k projektu pozornost dalších podporovatelů," zakončuje.

I proto chceme část prostředků získat i skrze stále populárnější způsob financování širokým spektrem příznivců, takzvaný crowdfounding. Už brzy. knihy.jpg

Legionáři > Příběh filmu > Právě se děje > Kupte si knihu, pomůžete Legionářům na plátna kin