Dalibor Vácha

Historik

Proč by měl film o legiích vzniknout? Asi nestačí pouze pocit dluhu vůči minulosti, která odkaz československých dobrovolců sveřepě nebo alespoň hloupě potírala. Stále aktuálnější potřeba vytvořit podobné dílo vyvěrá z  naší podvědomé touhy po identifikaci s hrdinským konceptem, která je sice neustále negována a popírána, o to je však silnější.

Antihrdinů máme v literatuře i filmu dostatek, stejně tak máme dost mělce vykreslených klaďasů, ale Petr Nikolaev by mohl přivést na plátno skutečné hrdiny se všemi jejich poklesky a nedostatky – československé legionáře jako živoucí osoby uprostřed prostředí, které se jim stalo na několik let domovem. 

Fakt, že půjde o průkopnický čin v moderní české kinematografii s sebou nese spoustu pozitiv, ale i jedno velké úskalí, které jsem sám poznal při psaní Červenobílé: téma je natolik široké a postav takové množství, že se autor jen s těžkým srdcem odhodlává něco vynechat, vyškrtnout, aby byl příběh nakonec srozumitelný. Věřím však, že tým Petra Nikolaeva dokáže natočit film, který si příběh československých legií zaslouží.

Dalibor Vácha, autor knihy Červenobílá o osudech našich legionářů na Sibiři. Nedávno vydal na stejné téma i knihu Bratrstvo

Dalibor Vácha
Legionáři > Spřízněné duše > Dalibor Vácha