Legiokalendář: Vyfoťte se s bratry Hádkovými

2.10.2015

Staňte se na půl dne československým legionářem v San Franciscu. Přijďte se v pondělí 12.října k Rudolfinu vyfotit do Legiokalendáře.

ggg0.jpgPoslední fotografie do legiokalendáře bude od jedenácti dosavadních odlišná. Spolu s hereckými bratry Hádkovými na ní totiž můžete být i vy a podpořit tak připravovaný film o našich "ruských" legionářích (klikněte na pozvánku vlevo). 

Na fotografii, kterou pořídíme v pondělí 12.října na schodech pražského Rudolfina, totiž nebudou jen protagonisté, bratři Matěj a Kryštof Hádkovi, ale spolu s nimi i řada potomků legionářů. Hromadná fotografie bude symbolizovat slavnostní přijetí legionářů v San Francisku v roce 1919.

"Hromadná fotografie československých legionářů na schodech Rudofina je zajímavá z několika důvodů. Za prvé schody Rudolfina nebudou v Praze, ale budou představovat schodiště radnice v San Franciscu, kde bylo v květnu 1919 slavnostně přijato sto legionářských veteránů. Měli za sebou víc než osm tisíc kilometrů po moři z Vladivostoku," vysvětluje režisér připravovaného filmu Petr Nikolaev.  

Fotografie bude hromadná ovšem až ve výsledku. V České republice totiž existuje jen pět odpovídajících "vladivostockých uniforem". Proto bude fotografie vznikat v pětičlených skupinkách a teprve díky vizuálnímu triku se ocitnou na schodech všichni společně. Ve středu fotografie budou právě herečtí bratři Kryštof a Matěj Hádkovi, tedy filmoví Jan Hus a Karel IV.

Postupnému vzniku fotky musí přát počasí. "Je to výzva nebi, aby nám bylo příznivo, ideálně potřebujeme stálé světlo, nejlépe když bude pod mrakem. Jestli bude proměnlivo, bude to těžké," říká dvorní fotograf legiokalendáře Honza Rasch. 

Schody Rudolfina nebudou "hrát" jen schody sanfranciské radnice. Na stejných schodech Rudolfina se v roce 1924 skutečně fotili legionáři u příležitosti 10. výročí založení čs. vojska. Symbolika je tedy dvojí.

Společná fotografie před Rudolfinem je posledním obrazem Legionářského kalendáře 2016 s titulem “Opravdoví bratři”. Název vychází z toho jak se legionáři oslovovali.

Pro kalendář ochotně a bezplatně pózovali: bratři Rašilovovi, Baťkovi, Langmajerovi, Krausovi ml., Lábusovi, Ebenovi, Bambuškovi, Antoniovi, Příkazští, Trojanovi, Bubeníčkovi a Hádkovi. Děkujeme!

Legionáři před radnicí v San FranciscuZoom gallery
Legionáři před radnicí v San Franciscu

Legiokalendář: Vyfoťte se s bratry Hádkovými
Legionáři > Příběh filmu > Legiokalendář > Legiokalendář: Vyfoťte se s bratry Hádkovými