Dokument Sibiří ve stopách legionářů odvysílala ČT

13.6.2016

Dokument Anabáze Petra Nikolaeva a Jiřího Pruši vypráví o jejich loňském putování ve stopách našich legionářů Sibiří a Transsibiřskou magistrálou. Nestihli jste ho shlédnout? Podívejte se.

Dokument Anabáze - Sibiří ve stopách legionářů odvysílala Česká televize. Po kliknutí na obrázek si film můžete přehrát na webu ČT.
Dokument Anabáze - Sibiří ve stopách legionářů odvysílala Česká televize. Po kliknutí na obrázek si film můžete přehrát na webu ČT.
 

Právě nejdelší železnici světa totiž českoslovenští legionáři na sklonku 1. světové války ovládli navzdory bolševickému tažení Ruskem. Důvod byl prostý - kdyby to neudělali, bolševická armáda by je odzbrojila a v lepším případě rozprášili do gulagů. Příkaz Trockého dokonce zněl: kdokoli z Čechoslováků bude přistižen se zbraní v ruce, nechť je zastřelen! Legionáři ale chtěli jediné - dostat se domů. Na západ nemohli, pro Rakousko-Uhersko byli vlastizrádci a hrozil jim trest smrti.

Cesta vedla tedy jedině na východ, a tak se také stalo. A protože jediná možnost byla vlakem po magistrále a tváří v tvář rodícímu se bolševickému režimu toho bylo možné docílit jen se zbraní v ruce, museli magistrálu ovládnout. Tak se zrodila u nás stále nedoceněná a stále pozapomenutá legenda. Desítky tisíc českých a slovenských vojáků ovládli páteřní komunikaci úhlavního nepřítele na jeho vlastním území a probili se až do Vladivostoku. Cesta domů byla volná.

Přečtěte si webový speciál loňské expedice Sibiř 2015.
Přečtěte si webový speciál loňské expedice Sibiř 2015.

"Naším hraným filmem chceme těmhle hochům splatit dluh, který k nim máme, dnes odvysílaný dokument je takovou první vlaštovkou," říká režisér Petr Nikolaev. Aby mohli lépe pochopit, co se před sto lety u Zborova a pak na magistrále dělo, rozjeli se loni na jaře s producentem Jiřím Prušou po stopách, které tu naši legionáři zanechali. "Ty stopy jsou vlastně hodně zvláštní. Na jednu stranu nepřehlédnutelné, na druhou stranu hořké. V některých částech Ruska k legionářům chovají úctu, velmi často jsme tu ale zaregistrovali negativní postoje vůči nim," komentuje Petr Nikolaev loňskou anabázi.

V dokumentu Anabáze, který Petr z cesty připravil pro ČT, se dozvíte mnohé, co vás nejspíš překvapí, nahlédnete také do ne vždy utěšených poměrů v Rusku. I to, jak dopadlo hledání lokací budoucího hraného filmu, jehož název už se rýsuje: Opravdoví bratři. 

Legionáři > Příběh filmu > Právě se děje > Dokument Sibiří ve stopách legionářů odvysílala ČT